Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
$6,199.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Bore
1 5/8 in
OD
12.500 in
Width
5.120 in
Specifications
| Description | HM-30 1-5/8 PULLEY |
|---|---|
| Model | HM-30 |
| Type | Fixed Center - Driver |
| Belt Size | 4430V |
| Ratio | 7.4: 1 |
| UPC Number | 21617 |
Dimensional Data
| Bore Diameter | 1 5/8 in |
|---|---|
| Width | 5.120 in |
| Outside Diameter | 12.500 in |
| Max. Pitch Diameter (Dimension PD) | 12.100 in |
| Min. Pitch Diameter (Dimension PD) | 4.430 in |
| Overall Length | 14.13 in |
| Cubic inches | 2207.81250 in³ |
Performance Data
| Torque Capacity | 10 to 30 in·lb |
|---|---|
| Motor Power at 1, 750 rpm | 7.5 to 20 hp |
Bando TL3020 1 3/8 4.25 inch outside diameter 1.375 inch bore size TL Bushing
| Brand | Bando |
| Model | TL3020 1 3/8 |
$45.66
Each
Free shipping
FYH UCLF20722 1 3/8 LD SS 2 BLT FLANGE
| Brand | FYH Bearing |
| Model | UCLF20722 |
Call for pricing
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
RMT 95090874 115PC P-3 COBALT DRILL BIT SET 1/16" to 1/2" & A-Z & #1-#60
| Brand | Rocky Mountain Twist |
| Model | 95090874 |
$631.16
Each
Free Shipping orders over $100
INA GAKL16PB Elges rod end
| Brand | INA Bearing |
| Model | GAKL16PB |
$115.50
Each
Free Shipping orders over $100
Dixon C18-03AMB Wilkerson FRLs C18-Series Compact Combination Unit
| Brand | Dixon |
| Model | C18-03AMB |
$409.07
Each
Free Shipping orders over $100
Gates 94141080 5VX1080
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 5VX1080 |
$74.21
Each
Free shipping
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/