We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Grove Gear GRL-BM832-20-L-180 GRL8320075.00 Leeson IronMan Interchange 20:1 ratio cast iron single-reduction worm gear speed reducer with 3.25" center distance, 0.875" input diameter, 1.375" output diameter, 180TC motorized non-flanged solid left-hand output.
MODEL GRL8320075.00
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$2,018.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Assembly
BM-L
Center Distance
3.2 In.
Center distance (in)
3.25
Center Distance Range
1" thru 3.25"
Gear Drive Reductions
Single
Gear Type
Worm
H-Tap Size
7/16 - 14 UNC
Height (in)
15.00
Housing material
Cast iron
HP Range
5HP (< 7-1/2)
Input Bore (C Face)
1.125
Input Diameter (in)
0.875
Input Flange
180TC
Input HP
5.18
Input HP @ 1750 RPM
5.18
Input RPM
1750
Input Style
3-Piece Coupled
Keyway
1/4 x 1/8
Length (in)
19.38
Max OHL (Output Shaft)
2275
Max Thrust Load (Output Shaft)
2574
Model Code
BM832
Motor Frame Size
180TC
Motor HP Rating
5
Mounting Style
Base
No. of Gear Reductions
Single
Nominal Motor HP Rating to HP @ 1750 RPM
5
Output
Left
Output Diameter (in)
1.375
Output HP
4.536
Output Key
5/16 X 2.63
Output RPM
87
Output Shaft Assembly Code
L
Output Shaft Direction
Left
Output Shaft Orientation
L
Output Style
L
Output Torque
3267
Output Torque Range
2500 to 5000 in lbs
Output type
Solid Shaft
Overhung Load
2275
Paint/Coating
Blue
Product Line
GRL Series - Ironman Worm Gear Reducers
Product Type
Worm Speed Reducer
Ratio
20 to 1
Ratio Range
20-1
Reducer
Worm - Right Angle
Reducer Style
Worm - Right Angle
Reducer Type
Single
Series
GRL Series - Ironman Worm Gear Reducers
Series Code
GRL
Series Style
GRL-BM-L
Series Type
Cast Iron 800 Worm Gear Reducers
Service Factor
1
Shaft Seal Material
Viton
Size
180TC
TAP Depth
0.88
Thrust Rating - output shaft
2574
Width (in)
15.13
Regal Beloit Grove Gear&Reg; GRL8320075.00
UPC: 690310053874 | UNSPSC: 26111537 | GTIN:
Gear Reducers & Gearmotors > Gear Drives > Right Angle Gear Drives > Non-Helical Worm Right Angle Drives
Grove Gear IRONMAN Worm Gear Reducer, Right Angle Single Reduction, Series: GRL, 20:1 Gear Ratio, 5.18 hp Input, 4.536 hp Output, 5 hp Motor, C-Face Coupled Input, Shaft Output, 1-1/8 in Dia Input, 1.375 in Dia x 3.66 in L Output, 87 rpm Output Maximum Speed, 1750 rpm Input Maximum Speed, 3267 in-lb Output, 3-1/4 in Centre Distance, 1/4 x 1/8 in Input, 0.3125 x 2.63 in Output Keyway, PAG Synthetic Oil Lubrication, Base Mount, Cast Iron
Features:
- One piece cast iron housings with single output cover design, CNC machined for precise component fit and alignment
- Factory filled with premium Mobil Glygoyle 460 PAG lubricant
- Large oil capacity provides positive splash lubrication and superior cooling capability
- FKM double lip seals provide extended life through increased resistance to high temperature, abrasion and chemicals
- The unique quill seal guard protects the input seal from damage during motor installation
- Bronze worm gear chill cast from high quality bronze for maximum strength, lubricity and superior life
- Oversized high speed bearings, positively retained for frequent reversing and start/stop cycles
- Tapered roller bearings on output shaft for high overhung and thrust load capacities
- All units are 100% run and leak tested at the factory to insure that you receive the highest quality product
- Ultimate application flexibility with all angle mounting provisions, the widest selection of accessory bases and flanges and the largest selection of stock reducer styles
- Mounting dimensions are interchangeable with most industry standard reducers
Specs:
| Input Maximum Speed | 1750 rpm |
|---|---|
| Output Maximum Speed | 87 rpm |
| Centre Distance | 3-1/4 in |
| Input Type | C-Face Coupled |
| Output Size | 1.375 in Dia x 3.66 in L |
| Input Size | 1-1/8 in Dia |
| Lubrication Type | PAG Synthetic Oil |
| Torque Rating | 3267 in-lb Output |
| Horsepower | 5.18 hp Input, 4.536 hp Output, 5 hp Motor |
| Keyway Size | 1/4 x 1/8 in Input, 0.3125 x 2.63 in Output |
| Gear Ratio | 20:1 |
| Output Type | Shaft |
| Mounting Type | Base |
| Material | Cast Iron |
| Type | Right Angle Single Reduction |
| Series | GRL |
Packaging:
- Length: 19.38 in
- Width: 15.13 in
- Height: 15.0 in
Limited
SKU: 1328004
Enginiering
got what I need it the first time. no hassle, friendly customer service, communication is excellent, I am happy with the delivery time.
Read moreSKU: 1328004
Gear box
excellent service, fast, easy, and customer service outstanding, if any changes they call and let you know,
Read moreSKU: 1328004
Enginiering
got what I need it the first time. no hassle, friendly customer service, communication is excellent, I am happy with the delivery time.
Read moreSKU: 1328004
Gear box
excellent service, fast, easy, and customer service outstanding, if any changes they call and let you know,
Read more