26A60LR14
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 26A60LR14 TIGEAR-2 worm gear reducer, 60:1 ratio, 3-piece coupled input, double solid output shaft, 140TC frame, 2.6" center distance. Cast iron housing, 1.08 HP rating, 1547 in/lb output torque. Green paint finish.
  • Ratio: 60:1
  • Center Distance: 2.6"
  • Input: 140TC Flange
  • Output Bore/Shaft Diameter: 1.25"
  • Output: Double Solid Output Shaft
  • Paint/Coating: Green
  • Housing Material: Cast Iron
  • Housing Material: Cast Iron
  • Input Horse Power: 1.08
  • Output Horse Power: 0.72
MODEL 26A60LR14
BRAND
SKU
143278
each
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Base to output center height
2.8700 in, 72.898 mm
Case size
26
Center distance (in)
2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm
Center to end of shaft distance
5.6300 in, 143.002 mm
Finish
Green
Gearbox component type
Gearbox
Horsepower rating input
1.0800 hp, 0.805 kW
Horsepower rating output
0.7200 hp, 0.537 kW
Housing material
Cast iron
Input
140TC flange
Input flange
140TC
Input HP
1.08
Input style
3-Piece coupled
Lubrication type
PAG, standard temperature
Motor compatibility
NEMA motor, 140TC frame
Mounting bolt pattern length
6.3800 in, 162.052 mm
Mounting bolt pattern width
3.3800 in, 85.852 mm
Nominal ratio
60
Output
Double solid output shaft
Output bore/shaft diameter
1.25 in
Output horse power
0.72
Output shaft
Double (solid)
Output shaft center to input motor mounting face distance
8.6100 in, 218.694 mm
Output style
Left, right
Overhung load
1610 lbf, 7161.637 N
Paint type
Standard
Paint/coating
Green
Rated torque output
1547 in/lb, 1547.0 in/lb
Ratio
60 to 1
Seal type
Single-lip contact
Shaft diameter output
1.1250 in, 28.575 mm
Shaft length output
2.6700 in, 67.818 mm
Suitable for washdown
No
Thermal horsepower rating
1.5700 hp, 1.171 kW
  • Gear Type: Right-angle worm gear design
  • Ratio: 60:1 single reduction
  • Input: 3-piece coupled for easy motor separation
  • Output: Double solid output shafts (left and right)
  • Frame: 140TC NEMA frame compatibility
  • Center Distance: 2.6" case size 26
  • Power Rating: 1.08 HP input capacity
  • Torque Output: 1547 in/lb