26A30L56WP
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 26A30L56WP TIGEAR-2 worm gear speed reducer, 30:1 ratio, 3-piece coupled input, left side solid output shaft 1.125" diameter, 56C flange, 2.6" center distance, cast iron housing, white paint finish, 2 HP input rating, 1705 in-lb output torque.
  • Ratio: 30:1
  • Center Distance: 2.6"
  • Input: 56C Flange
  • Output Bore/Shaft Diameter: 1.25"
  • Output: Left Side Solid Output Shaft
  • Paint/Coating: White
  • Housing Material: Cast Iron
  • Housing Material: Cast Iron
  • Input Horse Power: 2
  • Output Horse Power: 1.58
MODEL 26A30L56WP
BRAND
SKU
143343
each
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Base to output center height
2.8700 in, 72.898 mm
Case size
26
Center distance (in)
2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm
Center to end of shaft distance
5.6300 in, 143.002 mm
Finish
White epoxy
Gearbox component type
Gearbox
Horsepower rating input
2.0000 hp, 1.491 kW
Horsepower rating output
1.5800 hp, 1.178 kW
Housing material
Cast iron
Input
56C flange
Input flange
56C
Input HP
2
Input style
3-Piece coupled
Lubrication type
PAG, standard temperature
Motor compatibility
NEMA motor, 56C frame
Mounting bolt pattern length
6.3800 in, 162.052 mm
Mounting bolt pattern width
3.3800 in, 85.852 mm
Nominal ratio
30
Output
Left side solid output shaft
Output bore/shaft diameter
1.25 in
Output horse power
1.58
Output shaft center to input motor mounting face distance
8.6100 in, 218.694 mm
Output style
Left
Overhung load
1610 lbf, 7161.637 N
Paint type
White epoxy
Paint/coating
White
Rated torque output
1705 in/lb, 1705.0 in/lb
Ratio
30 to 1
Seal type
Single-lip contact
Shaft diameter output
1.1250 in, 28.575 mm
Shaft length output
2.6700 in, 67.818 mm
Suitable for washdown
No
Thermal horsepower rating
2.7900 hp, 2.081 kW
  • Ratio: 30:1 gear reduction
  • Input Type: 3-piece coupled for easy motor separation
  • Output: Left side solid shaft, 1.125" diameter
  • Frame: 56C NEMA C-face motor flange
  • Center Distance: 2.6" worm to gear centers
  • Housing: Cast iron construction, white paint finish
  • Power Rating: 2 HP input, 1705 in-lb output torque