35QZ10R56
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 35QZ10R56 TIGEAR-2 worm gear speed reducer, 10:1 ratio, 3.5" center distance, right side solid output shaft, quill input, 56C flange mount, 10 HP rating, 3310 in-lb output torque, cast iron housing, green paint.
  • Ratio: 10:1
  • Center Distance: 3.5"
  • Input: 56C Flange
  • Output Bore/Shaft Diameter: 1.5"
  • Output: Right Side Solid Output Shaft
  • Housing Material: Cast Iron
  • Input Horse Power: 10
  • Output Horse Power: 9.19
MODEL 35QZ10R56
BRAND
SKU
152304
each
UPC
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Base to output center height
3.9900 in, 101.346 mm
Center distance (in)
3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm
Center to end of shaft distance
7.0600 in, 179.324 mm
Finish
Silver-gray epoxy
Horsepower rating input
10.0000 hp, 7.457 kW
Horsepower rating output
9.1900 hp, 6.853 kW
Input
56C flange
Input flange
56C
Input HP
10
Motor compatibility
NEMA motor, 56C frame
Mounting bolt pattern length
7.5000 in, 190.5 mm
Mounting bolt pattern width
4.0000 in, 101.6 mm
Nominal ratio
10
Output
Right side solid output shaft
Output bore/shaft diameter
1.5 in
Output horse power
9.19
Output shaft center to input motor mounting face distance
7.0900 in, 180.086 mm
Output style
Right
Overhung load
2700 lbf, 12010.198 N
Rated torque output
3310 in/lb, 3310.0 in/lb
Ratio
10 to 1
Shaft diameter output
1.5000 in, 38.1 mm
Shaft length output
3.5100 in, 89.154 mm
Thermal horsepower rating
10.6300 hp, 7.927 kW
  • Product Type: TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
  • Ratio: 10:1
  • Center Distance: 3.5"
  • Input Type: Quill input (most compact)
  • Output: Right side solid output shaft, 1.5000" diameter
  • Frame: 56C flange mount
  • Power Rating: 10 HP input capacity
  • Torque Output: 3,310 in-lb