SS26A40LR56
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge SS26A40LR56 stainless steel TIGEAR-2 worm gear speed reducer, 40:1 ratio, 3-piece coupled input, double solid output shaft, 56C flange, 2.6" center distance, 1.55 HP input, 1685 in-lb output torque.
  • Ratio: 40:1
  • Center Distance: 2.6"
  • Input: 56C Flange
  • Output Bore/Shaft Diameter: 1.25"
  • Output: Double Solid Output Shaft
  • Paint/Coating: No
  • Housing Material: Stainless Steel
  • Input Horse Power: 1.55
  • Output Horse Power: 1.17
MODEL SS26A40LR56
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Base to output center height
2.8700 in, 72.898 mm
Case size
26
Center distance (in)
2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm
Center to end of shaft distance
5.6300 in, 143.002 mm
Gearbox component type
Gearbox
Horsepower rating input
1.5500 hp, 1.156 kW
Horsepower rating output
1.1700 hp, 0.872 kW
Housing material
Stainless steel
Input
56C flange
Input HP
1.55
Input style
3-Piece coupled
Lubrication type
PAG, standard temperature
Motor compatibility
NEMA motor, 56C frame
Mounting bolt pattern length
0.3800 in, 9.652 mm
Mounting bolt pattern width
6.3800 in, 162.052 mm
Nominal ratio
40
Output
Double solid output shaft
Output bore/shaft diameter
1.25 in
Output horse power
1.17
Output shaft center to input motor mounting face distance
8.6300 in, 219.202 mm
Output style
Left, right
Overhung load
1610 lbf, 7161.637 N
Paint/coating
No
Rated torque output
1685 in/lb, 1685.0 in/lb
Ratio
40 to 1
Seal type
Two-piece harsh duty
Shaft diameter output
1.1250 in, 28.575 mm
Shaft length output
2.6700 in, 67.818 mm
Suitable for washdown
Yes
Thermal horsepower rating
2.1400 hp, 1.596 kW
  • Gear Type: Worm gear, right-angle configuration
  • Ratio: 40:1 reduction
  • Input: 3-piece coupled input for easy motor separation
  • Output: Double solid output shaft (left and right), 1.1250" diameter
  • Housing Material: Stainless steel construction for corrosive environments
  • Performance: 1.55 HP input rating, 1685 in-lb output torque
  • Mounting: 56C NEMA frame flange, 2.6" center distance