23A15HA14WP
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 23A15HA14WP TIGEAR-2 worm gear speed reducer, 15:1 ratio, 3-piece coupled input, hollow bore alternate output, 140TC C-face flange, 2.3" center distance, cast iron housing, white paint finish
  • Ratio: 15:1
  • Center Distance: 2.3"
  • Input: 140TC Flange
  • Output Bore/Shaft Diameter: 1.5"
  • Output: Hollow Bore
  • Paint/Coating: White
  • Housing Material: Cast Iron
  • Housing Material: Cast Iron
  • Input Horse Power: 2.57
  • Output Horse Power: 2.22
MODEL 23A15HA14WP
BRAND
SKU
UOM
each
UPC
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Center distance (in)
2.3 in
Housing material
Cast iron
Input
140TC flange
Input HP
2.57
Output
Hollow bore
Output bore/shaft diameter
1.5 in
Output horse power
2.22
Paint/coating
White
Ratio
15 to 1
  • Ratio: 15:1 gear reduction
  • Input Type: 3-piece coupled for easy motor separation
  • Output: Hollow bore alternate position
  • Output Shaft: 1.5" hollow bore diameter
  • Frame: 140TC C-face motor flange
  • Center Distance: 2.3" worm gear spacing