23Q15HA14WP
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 23Q15HA14WP TIGEAR-2 worm gear speed reducer with 15:1 ratio, 2.3" center distance, hollow bore alternate output, quill input, 140TC frame, 2.57 HP rating, 1199 in-lb output torque, cast iron housing, white paint finish.
  • Ratio: 15:1
  • Center Distance: 2.3"
  • Input: 140TC Flange
  • Output Bore/Shaft Diameter: 1.5"
  • Output: Hollow Bore
  • Paint/Coating: White
  • Housing Material: Cast Iron
  • Housing Material: Cast Iron
  • Input Horse Power: 2.57
  • Output Horse Power: 2.22
MODEL 23Q15HA14WP
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Base to output center height
2.5000 in, 63.5 mm
Bore dia output
1.5000 in, 38.1 mm
Bore length
6.6200 in, 168.148 mm
Case size
23
Center distance (in)
2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm
Horsepower rating input
2.5700 hp, 1.916 kW
Horsepower rating output
2.2200 hp, 1.655 kW
Housing material
Cast iron
Input
140TC flange
Input HP
2.57
Input style
Quill
Lubrication type
PAG, standard temperature
Motor compatibility
NEMA motor, 140TC frame
Mounting bolt pattern length
5.0000 in, 127.0 mm
Mounting bolt pattern width
2.8800 in, 73.152 mm
Nominal ratio
15
Output
Hollow bore
Output bore/shaft diameter
1.5 in
Output horse power
2.22
Output shaft center to input motor mounting face distance
5.4600 in, 138.684 mm
Output style
Hollow alternate
Overhung load
1610 lbf, 7161.637 N
Paint type
White epoxy
Paint/coating
White
Rated torque output
1199 in/lb, 1199.0 in/lb
Ratio
15 to 1
Seal type
Single-lip contact
Suitable for washdown
No
Thermal horsepower rating
3.3000 hp, 2.461 kW
  • Gear Type: Worm gear right-angle reducer
  • Ratio: 15:1 reduction
  • Center Distance: 2.3" case size
  • Input: Quill input configuration
  • Output: Hollow bore alternate (HA) position
  • Frame: 140TC NEMA C-face motor flange
  • Power Rating: 2.57 HP input capacity
  • Output Torque: 1,199 in-lb