23QZ12R14
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 23QZ12R14 TIGEAR-2 worm gear speed reducer with 12:1 ratio, quill input, right solid output shaft, 140TC frame, 2.3" center distance. Cast iron housing, 2.91 HP input capacity, 1170 in-lb output torque.
  • Ratio: 12:1
  • Center Distance: 2.3"
  • Input: 140TC Flange
  • Output Bore/Shaft Diameter: 1.25"
  • Output: Right Side Solid Output Shaft
  • Paint/Coating: Green
  • Housing Material: Cast Iron
  • Housing Material: Cast Iron
  • Input Horse Power: 2.91
  • Output Horse Power: 2.56
MODEL 23QZ12R14
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Base to output center height
2.5000 in, 63.5 mm
Center distance (in)
2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm
Center to end of shaft distance
5.1400 in, 130.556 mm
Horsepower rating input
2.9100 hp, 2.17 kW
Horsepower rating output
2.5600 hp, 1.909 kW
Input HP
2.91
Mounting bolt pattern length
5.0000 in, 127.0 mm
Mounting bolt pattern width
2.8800 in, 73.152 mm
Nominal ratio
12
Output
Right side solid output shaft
Output bore/shaft diameter
1.25 in
Output horse power
2.56
Output shaft
Right (solid B)
Output shaft center to input motor mounting face distance
5.4600 in, 138.684 mm
Output style
Right
Paint type
Stainless epoxy
Paint/coating
Green
Rated torque output
1170 in/lb, 1170.0 in/lb
Ratio
12 to 1
Seal type
Two-piece harsh duty
Shaft diameter output
1.1250 in, 28.575 mm
Shaft length output
2.1800 in, 55.372 mm
Suitable for washdown
Yes
Thermal horsepower rating
3.7800 hp, 2.819 kW
  • Gear Type: TIGEAR-2 worm gear speed reducer
  • Ratio: 12:1 reduction ratio
  • Input: Quill input design for compact motor mounting
  • Output: Right side solid output shaft, 1.125" diameter
  • Frame: 140TC NEMA C-face motor flange
  • Center Distance: 2.3" worm gear center distance
  • Power Rating: 2.91 HP input capacity
  • Output Torque: 1,170 in-lb maximum torque