26Q25H14LT
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 26Q25H14LT TIGEAR-2 worm gear speed reducer, 25:1 ratio, quill input, hollow bore output, 140TC frame, 2.6" center distance. Cast iron housing, 2.26 HP rated, 1677 lb-in output torque. Totally enclosed, maintenance-free design.
  • Ratio: 25:1
  • Center Distance: 2.6"
  • Input: 140TC Flange
  • Output Bore/Shaft Diameter: 1.4375"
  • Output: Hollow Bore
  • Paint/Coating: Green
  • Housing Material: Cast Iron
  • Housing Material: Cast Iron
  • Input Horse Power: 2.26
  • Output Horse Power: 1.86
MODEL 26Q25H14LT
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Base to output center height
2.8700 in, 72.898 mm
Bore dia output
1.4380 in, 36.525 mm
Bore length
6.6200 in, 168.148 mm
Case size
26
Center distance (in)
2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm
Gearbox component type
Gearbox
Horsepower rating input
2.2600 hp, 1.685 kW
Horsepower rating output
1.8600 hp, 1.387 kW
Housing material
Cast iron
Input
140TC flange
Input HP
2.26
Input style
Quill
Lubrication type
PAG, low temperature
Motor compatibility
NEMA motor, 140TC frame
Mounting bolt pattern length
6.3800 in, 162.052 mm
Mounting bolt pattern width
3.3800 in, 85.852 mm
Nominal ratio
25
Output
Hollow bore
Output bore/shaft diameter
1.4375 in
Output horse power
1.86
Output shaft center to input motor mounting face distance
5.4900 in, 139.446 mm
Output style
Hollow
Overhung load
1610 lbf, 7161.637 N
Paint type
Standard
Paint/coating
Green
Rated torque output
1677 in/lb, 1677.0 in/lb
Ratio
25 to 1
Seal type
Single-lip contact
Suitable for washdown
No
Thermal horsepower rating
3.0000 hp, 2.237 kW
  • Product Type: TIGEAR-2 worm gear speed reducer
  • Gear Ratio: 25:1 reduction
  • Input Type: Quill input (most compact design)
  • Output Type: Hollow bore 1.4375" diameter
  • Frame Size: 140TC motor flange
  • Center Distance: 2.6" (case size 26)
  • Housing Material: Cast iron construction
  • HP Rating: 2.26 HP input capacity
  • Output Torque: 1,677 lb-in maximum
  • Design: Totally enclosed, ventless, maintenance-free operation
  • Weight: 52 lbs
SKU: 117408
P90 coupler
These where a perfect match saved me time and money by getting them fro you guys
Read more
SKU: 126887
Bearings
Read more
Re-seller discount needed
Replacement pillow block bearing
Suggested Items
Recently Viewed
#6485520
SIEGMA 5GN150RC
Brand SIEGMA
Model 5GN150RC
#6561526
Consolidated Bearings AH-3136 X 170 MM WITHDRAWAL SLEEVE
Brand Consolidated Bearings
Model AH-3136 X 170 MM