26S20RLT
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 26S20RLT TIGEAR-2 worm gear speed reducer with 20:1 ratio, right side solid output shaft, separate input configuration, 2.6" center distance. Cast iron housing with synthetic lubricant fill. 52 lb weight.
  • Ratio: 20:1
  • Center Distance: 2.6"
  • Input: 0.875" Input Shaft
  • Output Bore/Shaft Diameter: 1.25"
  • Output: Right Side Solid Output Shaft
  • Paint/Coating: Green
  • Housing Material: Cast Iron
  • Housing Material: Cast Iron
  • Input Horse Power: 2.71
  • Output Horse Power: 2.32
MODEL 26S20RLT
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Base to output center height
2.8700 in, 72.898 mm
Case size
26
Center distance (in)
2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm
Center to end of shaft distance
5.6300 in, 143.002 mm
Gearbox component type
Gearbox
Horsepower rating input
2.7100 hp, 2.021 kW
Horsepower rating output
2.3200 hp, 1.73 kW
Housing material
Cast iron
Input
0.875 in Input Shaft
Input HP
2.71
Input style
Separate
Lubrication type
PAG, low temperature
Mounting bolt pattern length
6.3800 in, 162.052 mm
Mounting bolt pattern width
3.3800 in, 85.852 mm
Nominal ratio
20
Output
Right side solid output shaft
Output bore/shaft diameter
1.25 in
Output horse power
2.32
Output style
Right
Overhung load
1610 lbf, 7161.637 N
Paint type
Standard
Paint/coating
Green
Rated torque output
1673 in/lb, 1673.0 in/lb
Ratio
20 to 1
Seal type
Single-lip contact
Shaft dia input
0.8750 in
Shaft diameter output
1.1250 in, 28.575 mm
Shaft length input
1.1700 in, 29.718 mm
Shaft length output
2.6700 in, 67.818 mm
Suitable for washdown
No
Thermal horsepower rating
3.7100 hp, 2.767 kW
  • Gear Type: Right-angle worm gear design
  • Reduction Ratio: 20:1
  • Output Configuration: Right side solid shaft, 1.1250" diameter
  • Input Type: Separate (belt-driven, no motor flange)
  • Center Distance: 2.6" (case size 26)
  • Housing Material: Cast iron construction
  • Lubrication: Factory-filled synthetic lubricant
  • Input Rating: 2.71 HP
  • Output Torque: 1673 in-lb