35AZ40LR18
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 35AZ40LR18 TIGEAR-2 worm gear speed reducer featuring 40:1 ratio, 3-piece coupled input, double solid output shaft (1.5" dia), 180TC frame, 3.5" center distance. Cast iron housing, 3.23 HP input, 3622 in-lb output torque.
  • Ratio: 40:1
  • Center Distance: 3.5"
  • Input: 180TC Flange
  • Output Bore/Shaft Diameter: 1.5"
  • Output: Double Solid Output Shaft
  • Paint/Coating: Green
  • Housing Material: Cast Iron
  • Housing Material: Cast Iron
  • Input Horse Power: 3.23
  • Output Horse Power: 2.51
MODEL 35AZ40LR18
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Base to output center height
3.9900 in, 101.346 mm
Case size
35
Center distance (in)
3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm
Center to end of shaft distance
7.0600 in, 179.324 mm
Gearbox component type
Gearbox
Horsepower rating input
3.2300 hp, 2.409 kW
Horsepower rating output
2.5100 hp, 1.872 kW
Housing material
Cast iron
Input
180TC flange
Input HP
3.23
Input style
3-Piece coupled
Lubrication type
PAG, standard temperature
Motor compatibility
NEMA motor, 180TC frame
Mounting bolt pattern length
7.5000 in, 190.5 mm
Mounting bolt pattern width
4.0000 in, 101.6 mm
Nominal ratio
40
Output
Double solid output shaft
Output bore/shaft diameter
1.5 in
Output horse power
2.51
Output shaft
Double (solid)
Output shaft center to input motor mounting face distance
11.1500 in, 283.21 mm
Output style
Left, right
Overhung load
2760 lbf, 12277.092 N
Paint type
Stainless epoxy
Paint/coating
Green
Rated torque output
3622 in/lb, 3622.0 in/lb
Ratio
40 to 1
Seal type
Two-piece harsh duty
Shaft diameter output
1.5000 in, 38.1 mm
Shaft length output
3.5100 in, 89.154 mm
Suitable for washdown
Yes
Thermal horsepower rating
3.5400 hp, 2.64 kW
  • Ratio: 40:1 reduction
  • Output: Double solid output shaft, 1.5000" diameter
  • Input: 3-piece coupled, 180TC NEMA frame
  • Center Distance: 3.5" (size 35)
  • Performance: 3.23 HP input capacity, 3622 in-lb output torque