23Q25HA14
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge 23Q25HA14 TIGEAR-2 worm gear speed reducer, 25:1 ratio, quill input, hollow bore alternate output, 2.3" center distance, 140TC flange mount. Cast iron housing, 1.65 HP rated, 1184 in-lb output torque. Totally enclosed, maintenance-free.
  • Ratio: 25:1
  • Center Distance: 2.3"
  • Input: 140TC Flange
  • Output Bore/Shaft Diameter: 1.5"
  • Output: Hollow Bore
  • Paint/Coating: Green
  • Housing Material: Cast Iron
  • Housing Material: Cast Iron
  • Input Horse Power: 1.65
  • Output Horse Power: 1.32
MODEL 23Q25HA14
BRAND
SKU
783546
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Base to output center height
2.5000 in, 63.5 mm
Bore dia output
1.5000 in, 38.1 mm
Bore length
6.6200 in, 168.148 mm
Center distance (in)
2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm
Finish
Green
Horsepower rating input
1.6500 hp, 1.23 kW
Horsepower rating output
1.3200 hp, 0.984 kW
140TC flange
Input flange
140TC
Input HP
1.65
Mounting bolt pattern length
5.0000 in, 127.0 mm
Mounting bolt pattern width
2.8800 in, 73.152 mm
Nominal ratio
25
Output
Hollow bore
Output bore/shaft diameter
1.5 in
Output horse power
1.32
Output shaft
Hollow alternate
Output shaft center to input motor mounting face distance
5.4600 in, 138.684 mm
Output style
Hollow alternate
Paint type
Standard
Paint/coating
Green
Rated torque output
1184 in/lb, 1184.0 in/lb
Ratio
25 to 1
Seal type
Single-lip contact
Suitable for washdown
No
Thermal horsepower rating
2.1600 hp, 1.611 kW
  • Reducer Family: TIGEAR-2 worm gear speed reducer
  • Gear Ratio: 25:1 reduction
  • Input Type: Quill input for direct motor coupling
  • Output Configuration: Hollow bore alternate position
  • Center Distance: 2.3" compact design
  • Motor Flange: 140TC NEMA C-face compatibility
  • Power Rating: 1.65 HP input capacity
  • Output Torque: 1,184 in-lb maximum