720-8M-30T
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 720-8M-30T HTB Tiger timing belt features an 8mm pitch, 720mm pitch length, and 30mm width. Constructed with neoprene rubber and aramid tension cords for high load capacity. Engineered for positive-engagement industrial drives requiring precise synchronization.
MODEL 720-8M-30T
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Jason/Megadyne Special>
Tiger Belts may also be ordered in the standard 8mm pitch HTB widths of 20mm, 30mm, 50mm and 85mm as well as the standard 14mm pitch HTB widths of 40mm, 55mm, 85mm, 115mm and 170mm. HTB belts are specified by belt pitch length, tooth pitch and belt width in millimeters. Features & BenefitsFiberglass Tensile CordChloroprene Rubber Compound with Aramid ReinforcementHeavy Nylon Tooth coverHTB Tooth Profile ConstructionCompound – Chloroprene + Aramid reinforcementCord – FiberglassTooth Cover – Heavy Nylon Applications – Drives requiring premium efficiency or synchronous operation and higher power capacity than HTB belts. Engineering Standards – Conforms to ARPM standard IP-27Recommended Pulleys – Use pulleys made to ARPM standardsNon-Standard Lengths – Contact Jason/Megadyne