D150XL037
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial D150XL037 double-sided imperial timing belt with XL section (1/5" pitch), 15" pitch length, 0.37" width, and 75 teeth. Features neoprene construction with fiberglass tension cords and nylon tooth fabric on both sides for bidirectional drive applications. Suitable for positive-engagement drives requiring power transmission from both belt surfaces.
MODEL D150XL037
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Belt Length
15.0 in
No. of Teeth
75
Number of teeth
75
Number of Teeth
Pitch
1/5" (0.2")
Pitch Code
XL
Pitch Length
15"
Width
0.37"