D200XL400
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial D200XL400 double-sided imperial timing belt with XL pitch (0.200"), 20" pitch length, 4" width, and 100 teeth. This double-sided belt provides positive engagement on both sides for serpentine or reversing drives. Constructed with neoprene rubber and fiberglass tension cords for reliable power transmission.
MODEL D200XL400
SKU
UOM
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Number of teeth
100
Number of Teeth
100
Pitch
1/5" (0.2")
Pitch Length
20"
Width
4"