D220XL037
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial D220XL037 double-sided imperial timing belt with XL pitch (0.2"), 22" pitch length, 0.37" width, and 110 teeth. Features neoprene construction with fiberglass tension cords and nylon tooth fabric on both sides for bidirectional drive applications. Suitable for positive-engagement industrial drives requiring synchronous power transmission from either belt face.
MODEL D220XL037
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Belt Length
22.0 in
No. of Teeth
110
Number of teeth
110
Number of Teeth
Pitch
1/5" (0.2")
Pitch Code
XL
Pitch Length
22"
Width
0.37"