D230XL037
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial D230XL037 double-sided imperial timing belt with XL pitch (0.200"), 23" pitch length, 0.37" width, and 115 teeth. Features neoprene construction with fiberglass tension cords and nylon tooth fabric on both sides for bidirectional drive applications. Suitable for positive-engagement industrial drives requiring synchronous power transmission from either belt face.
MODEL D230XL037
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Belt Length
23.0 in
No. of Teeth
115
Number of teeth
115
Number of Teeth
Pitch
1/5" (0.2")
Pitch Code
XL
Pitch Length
23"
Width
0.37"