D330XL025
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial D330XL025 double-sided imperial timing belt features an XL section with 1/5" (0.2") pitch, 33" pitch length, 0.25" width, and 165 teeth. The dual-sided tooth profile enables positive engagement on both sides for serpentine and reversing drives. Constructed with neoprene rubber and fiberglass tension cords for reliable power transmission.
MODEL D330XL025
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Belt Length
33.0 in
No. of Teeth
165
Number of teeth
165
Pitch
1/5" (0.2")
Pitch Code
XL
Pitch Length
33"
Width
0.25"