D492XL075
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial D492XL075 double-sided imperial timing belt with XL section (0.200" pitch), 49.2" pitch length, 0.75" width, and 246 teeth. Features neoprene construction with fiberglass tension cords and nylon tooth fabric for positive-engagement drives requiring bidirectional power transmission.
MODEL D492XL075
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Number of teeth
246
Number of Teeth
246
Pitch
1/5" (0.2")
Pitch Length
49.2"
Width
0.75"