1125-3M-09
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 1125-3M-09 HTD (High Torque Drive) timing belt with 3mm pitch, 1125mm pitch length, and 9mm width. Constructed with neoprene compound body, fiberglass tension cords, and nylon tooth-cover fabric for positive-engagement industrial drives.
MODEL 1125-3M-09
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Among the advantages are:
• Higher torque transmission at low speeds
• High power transmission over a wide speed range
• Improved meshing to reduce tooth jump
• Higher resistance to tooth shear
• Less tooth wear due to friction
Non-standard lengths in 5mm, 8mm and 14mm pitch are also available, as are belts with 3mm pitch.
3M – 3mm HTB Synchronous Belts