We never sell your data to third parties
Jason Industrial 1152-8M-20 HTB Tiger timing belt with 8mm pitch, 1152mm pitch length, and 20mm width. Constructed with neoprene compound and aramid tension cords for high load capacity. Engineered for positive-engagement industrial drives requiring precise synchronization.
MODEL 1152-8M-20
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
$48.46 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Belt Length | 1152 mm |
|---|---|
| Pitch Code | 8M |
| Width | 20 mm |
| No. of Teeth | 144 |
| Approx. Weight | 0. 34 lbs |
SKU: 1992919
Great product
The belt looked great , fast shipping,great product,great communication also
Read moreSKU: 1998145
Jason belts
I had the Belts next day and they appear to be extremely high quality. These belts are a little more pliable then other brands and i assume they will be quite.
Read moreBrand
Bando
Model
1152-8M-20
Brand
Timken Belts
Model
1152-8M-20
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 1280-8M-300 |
| Brand | Brook Crompton |
| Model | BC2N100V5C |
| Brand | Techtop |
| Model | GR3-CI-TF-447TC-4-BR-E-200 |
SKU: 1992919
Great product
The belt looked great , fast shipping,great product,great communication also
Read moreSKU: 1998145
Jason belts
I had the Belts next day and they appear to be extremely high quality. These belts are a little more pliable then other brands and i assume they will be quite.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/