We never sell your data to third parties
Jason Industrial 1778-14M-170 HTB Tiger Timing Belt features a 14mm pitch, 1778mm pitch length, and 170mm width. Constructed with neoprene and aramid tension cords for high load capacity. Engineered for positive-engagement industrial drives.
MODEL 1778-14M-170
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
$901.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Belt Length | 1778 mm |
|---|---|
| Pitch Code | 14M |
| Width | 170 mm |
| No. of Teeth | 127 |
| Approx. Weight | 6. 55 lbs |
SKU: 2003134
Exact same part
Great prices and fast shipping on a new HTB Jason/Megadyne belt. Exact replacement part.
Read moreSKU: 1998145
Jason belts
I had the Belts next day and they appear to be extremely high quality. These belts are a little more pliable then other brands and i assume they will be quite.
Read moreBrand
Bando
Model
1778-14M-170
Brand
Timken Belts
Model
1778-14M-170
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0164.0160X10 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0186.125101 |
SKU: 2003134
Exact same part
Great prices and fast shipping on a new HTB Jason/Megadyne belt. Exact replacement part.
Read moreSKU: 1998145
Jason belts
I had the Belts next day and they appear to be extremely high quality. These belts are a little more pliable then other brands and i assume they will be quite.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/