1800-8M-50
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 1800-8M-50 HTB Tiger timing belt with 8mm pitch, 1800mm pitch length, and 50mm width. Constructed with neoprene compound and aramid tension cords for high load capacity. Engineered for positive-engagement industrial drives requiring precision and no-slip operation.
MODEL 1800-8M-50
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt Length1800 mm
Pitch Code8M
Width50 mm