1890-14M-170
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 1890-14M-170 HTB Tiger timing belt with 14mm pitch, 1890mm pitch length, and 170mm width. Constructed with neoprene compound and aramid tension cords for high load capacity. Engineered for positive-engagement industrial drives requiring high torque transmission.
MODEL 1890-14M-170
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt Length1890 mm
Pitch Code14M
Width170 mm
No. of Teeth135
SKU: 1998145
Jason belts
Read more
SKU: 2003134
Exact same part
Great prices and fast shipping on a new HTB Jason/Megadyne belt. Exact replacement part.
Read more
Consistent good service
Great product
The belt looked great , fast shipping,great product,great communication also
Recently Viewed
Free shipping
#1844492
MagPowr HEB2502MFP08 HEB-250 Pneumatic Brake
Brand MagPowr
Model HEB2502MFP08
Click for 10% off
#1845170
MagPowr HEB2505MFP65 HEB-250 Pneumatic Brake
Brand MagPowr
Model HEB2505MFP65
Click for 10% off