2450-14M-40
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 2450-14M-40 HTB Tiger timing belt with 14mm pitch, 2450mm pitch length, and 40mm width. Constructed with neoprene compound and aramid tension cords for high load capacity. Engineered for positive-engagement industrial drives requiring precision and durability.
MODEL 2450-14M-40
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt Length2450 mm
Pitch Code14M
Width40 mm