Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Jason Industrial 3150-14M-85 HTB Tiger Timing Belt features a 14mm pitch, 3150mm pitch length, and 85mm width. Constructed with neoprene rubber and aramid tension cords for high load capacity. Engineered for positive-engagement industrial drives requiring precise synchronization.
MODEL 3150-14M-85
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
$741.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
| Belt Length | 3150 mm |
|---|---|
| Pitch Code | 14M |
| Width | 85 mm |
| No. of Teeth | 225 |
| Approx. Weight | 5. 80 lbs |
Alternatives
Products from another supplier. Note, it may not be identical in style or function to original item
Brand
Timken Belts
Model
3150-14M-85
$745.81
Each
Free Shipping orders over $100
Brand
Bando
Model
3150-14M-85
$1,061.12
Each
Free Shipping orders over $100
Grove Gear Flexaline GRG-UMQ821-5-D-56 5:1 ratio cast iron single-reduction worm gear speed reducer with 2.06" center distance. Features 56C motorized quill input and double-extension solid output shaft. One-piece CNC-machined housing with factory-filled PAG synthetic oil and FKM double-lip seals.
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GRG-UMQ821-5-D-56 |
$769.39
Each
Free Shipping orders over $100
$104.67
Each
Free Shipping orders over $100
$838.45
Each
Free Shipping orders over $100
JWWINCO 18KXB5 DIN808-36-K18-74-EG SINGLE JOINT STEEL
| Brand | JW Winco |
| Model | 18KXB5 |
$75.25
Each
Free shipping
$1,565.24
Each
Free Shipping orders over $100
NSK NN3022TBKRE44CC1P4 NN-type double-row cylindrical roller bearing with 110 mm bore. It features a pressed steel cage (CC) and is designed for high radial load capacity at moderate to high speeds. This bearing carries high radial loads in gearboxes, generators, and rolling-mill drives.
| Brand | NSK Bearings |
| Model | NN3022TBKRE44CC1P4 |
$1,614.87
Each
Free Shipping orders over $100
$11.66
Each
Free shipping
$1,493.97
Each
Free Shipping orders over $100
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/