3360-14M-55
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 3360-14M-55 HTB Tiger timing belt features a 14mm pitch, 3360mm pitch length, and 55mm width. Constructed with neoprene and aramid tension cords for high load capacity. Engineered for positive-engagement industrial drives requiring precise synchronization.
MODEL 3360-14M-55
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt Length3360 mm
Pitch Code14M
Width55 mm