3500-14M-40
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 3500-14M-40 HTB Tiger Timing Belt features a 14mm pitch, 3500mm pitch length, and 40mm width. Constructed with neoprene and aramid tension cords for high load capacity. Engineered for positive-engagement industrial drives.
MODEL 3500-14M-40
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt Length3500 mm
Pitch Code14M
Width40 mm