16AT10/1600
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 16AT10/1600 AT-Series Polyurethane Timing Belt features an AT10 pitch, 160 teeth, 16 mm width, and 1600 mm pitch length. Constructed from high-performance polyurethane for precision drives requiring high torque and backlash-free operation. Suitable for industrial automation, packaging, and material handling applications.
MODEL 16AT10/1600
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt Length160. 0 mm
Pitch CodeAT-10
Width16 mm