16AT5/975
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 16AT5/975 AT-Series polyurethane timing belt with AT5 pitch, 195 teeth, 16 mm width, and 975 mm pitch length. Constructed with high-performance polyurethane for precision drives requiring high torque and backlash-free operation. Suitable for industrial automation, packaging, and material handling applications.
MODEL 16AT5/975
Returnable: See conditions
Belt Length97. 5 mm
Pitch CodeAT-5
Width16 mm