20AT10/920
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 20AT10/920 AT-Series polyurethane timing belt features an AT10 pitch, 92 teeth, 20 mm width, and 920 mm pitch length. The polyurethane construction with steel tension cords provides high wear resistance and dimensional stability for precision drives. Suitable for linear motion, packaging, and automation applications requiring backlash-free power transmission.
MODEL 20AT10/920
Returnable: See conditions
Belt Length92. 0 mm
Pitch CodeAT-10
Width20 mm