25T10/960
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 25T10/960 T-Series Timing Belt features a T10 metric trapezoidal profile with 10 mm pitch. The belt is 25 mm wide with a 960 mm pitch length and 96 teeth. Constructed with neoprene compound and fiberglass tension cords for positive-engagement industrial drives.
MODEL 25T10/960
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt Length96. 0 mm
Pitch CodeT-10
Width25 mm