D1120-8M-50
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial D1120-8M-50 double-sided HTB timing belt with 8mm pitch, 1120mm pitch length, and 50mm width. Constructed with neoprene compound and fiberglass tension cords for positive-engagement drives requiring bidirectional power transmission.
MODEL D1120-8M-50
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt Profile Length1120 mm
Pitch Code8M
Width50 mm