D2000-8M-85
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial D2000-8M-85 double-sided HTB (High Torque Belt) timing belt with 8mm pitch, 2000mm pitch length, and 85mm width. Constructed with neoprene compound and aramid tension cords for high load capacity. Suitable for applications requiring synchronous power transmission on both sides of the belt.
MODEL D2000-8M-85
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt Profile Length2000 mm
Pitch Code8M
Width85 mm