D4400-8M-20
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial D4400-8M-20 double-sided imperial timing belt with 8mm pitch, 4400mm pitch length, and 20mm width. Designed for applications requiring power transmission from both sides of the belt. Constructed with neoprene compound and fiberglass tension cords for positive engagement and reduced backlash.
MODEL D4400-8M-20
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt Profile Length4400 mm
Pitch Code8M
Width20 mm