1792PLT8M62
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 1792PLT8M62 Platinum RPC timing belt features a reduced-pitch curvilinear (RPC) profile for high-torque synchronous drives. With 8mm pitch, 1792mm pitch length, and 62mm width, it delivers precise power transmission in industrial applications.