2200PLT8M36
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 2200PLT8M36 Platinum RPC timing belt features a reduced-pitch curvilinear (RPC) profile for high-torque synchronous drives. With 8mm pitch, 2200mm pitch length, and 36mm width, it delivers precise power transmission in industrial applications.