2400PLT8M12
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 2400PLT8M12 Platinum RPC timing belt features a reduced-pitch curvilinear profile for high-torque synchronous drives. With 8mm pitch, 2400mm pitch length, and 12mm width, it delivers precise power transmission in industrial applications.