1120-8M-50
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MasterDrive 1120-8M-50 timing belt pulley features 1120 teeth with 8M pitch and 50mm belt width. Constructed for synchronous drive applications requiring precise power transmission. Suitable for industrial and HVAC systems.
MODEL 1120-8M-50
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 888-922-8767
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bolt Circle Diameter
1.75 in
Bore Diameter
16 mm
Bore Type
Finished Bore with a Keyway
Bushing Size
1215
Bushing Type
Tapered Type
Color
Black
Cord Material
Fiberglass
Cross Section Height (in)
0.213
Finish/Coating
Black Phosphate
Keyway Size
5 mm x 2.3 mm
Keyway Type
Standard
Length (in)
Length (mm)
Length Through Bore
1.5 in
Material
CR
Number of Teeth
140
OD
1.875 in