1120-8M-50
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 1120-8M-50 HTB Tiger timing belt with 8mm pitch, 1120mm pitch length, and 50mm width. Constructed with neoprene compound and aramid tension cords for high load capacity. Engineered for positive-engagement industrial drives requiring precise synchronization.
MODEL 1120-8M-50
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Belt Length1120 mm
Pitch Code8M
Width50 mm