60-DS2M-752
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-DS2M-752 Synchro-Link synchronous timing belt with 752mm pitch circumference, 2mm pitch, 6mm face width, and 376 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for precision industrial drives.
MODEL 60-DS2M-752
BRAND
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
1.9
Material
Neoprene
Number of Teeth
376
Overall Length
752 mm
Pitch
2 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
DS2M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Double Sided Super Torque Synchronous
Width
6 mm