D3360-RPP14-170
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial D3360-RPP14-170 is a double-sided RPP Gold timing belt with a 14mm pitch, 3360mm pitch length, and 170mm width. The RPP Gold parabolic profile provides high torque capacity and reduced noise. Engineered for positive-engagement drives requiring synchronous power transmission on both sides.
MODEL D3360-RPP14-170
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Key Features
  • Pitch Size: 8MM – Engineered for precise timing and minimal backlash, ensuring smooth operation.
Applications
Benefits
Product information compiled with AI assistance for reference purposes.
SKU: 5818713
Great service...fast delivery
Read more
SKU: 2000646
Belt
I order my belt in Jason and arrived in other brand
Read more
Great product
The belt looked great , fast shipping,great product,great communication also
Jason belts
Recently Viewed
#1844906
MagPowr HEB2504MFP08 HEB-250 Pneumatic Brake
Brand MagPowr
Model HEB2504MFP08
Click for 10% off