100-S3M-234
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-S3M-234 Synchro-Link synchronous timing belt with 234mm pitch circumference, 3mm pitch, 10mm face width, and 78 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 100-S3M-234
BRAND
SKU
715491
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 6
Number of Teeth
78
Overall Length
234 mm
Pitch
3 mm
Width
10 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 78 Teeth 3 mm Pitch 234 mm Overall Length 10 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth78
Pitch3 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length234 mm
Width10 mm