60-S3M-633
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-S3M-633 Synchro-Link synchronous timing belt with 633mm pitch circumference, 3mm pitch, 6mm face width, and 211 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 60-S3M-633
BRAND
SKU
715749
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.1
Material
Neoprene
Number of Teeth
211
Overall Length
633 mm
Pitch
3 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S3M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Super Torque Synchronous
Width
6 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 211 Teeth 3 mm Pitch 633 mm Overall Length 6 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Results in reduced bending fatigue and longer service life
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:211
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:633 mm
  • Width:6 mm