170XL100G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 170XL100G Synchro-Link XL pitch synchronous belt with 1.70" pitch circumference and 0.100" face width. Trapezoidal tooth profile with fiberglass tensile cord. Neoprene compound rated for continuous duty power transmission applications.
MODEL 170XL100G
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 630 773 6600
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 8
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.09
Number of Teeth
1
Overall Length
17 in
Type
Combo
Width
1 in
Key Features
WidthFeatures a width of 1 inch, accommodating high torque loads while maintaining stability.