10/8V1800
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 10/8V1800 banded narrow-wedge V-belt, 10-band 8V section, 180" outside length. Each rib has a 1" top width and 7/8" depth. Constructed with chloroprene rubber and polyester tension cord for high-horsepower industrial drives.
MODEL 10/8V1800
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
7/8"
depth (per rib)
7/8"
number ribs
10
outside length
180"
section
8V
top width
1"
top width (per rib)
1"