12/8V1250
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 12/8V1250 banded narrow-wedge V-belt, 12-band 8V section, 125" outside length. Each rib measures 1" top width and 7/8" depth. Chloroprene construction with polyester tension cord for high-horsepower industrial drives.
MODEL 12/8V1250
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
7/8"
depth (per rib)
7/8"
number ribs
12
outside length
125"
section
8V
top width
1"
top width (per rib)
1"
UniMatch Banded V-belts are available in Deep Wedge sections 3V, 5V and 8V, and feature the same premium constructions as the individual Deep Wedge belt and are bonded together with a fabric-neoprene top band.