10/5V2360
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bestorq 10/5V2360 Wedge BANDED V-BELT
MODEL 10/5V2360
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 877 773 9966
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt outside length
236 in
Belt series
5V
Belt style
V-Belt banded
Belt width
6.25 in
Height
0.61 in
Number of bands
10 bands
Outer material
Rubber
Tensile material
Polyester
Width
6.817 in
Key Features
  • Dimensions: This belt features a length of 2360 mm and a width designed to fit 5V section pulleys, maximizing compatibility with standard industrial systems.