We never sell your data to third parties
Bando 2D120 Power King 2-band D section classical V-belt with 125" outside length. Each rib has 1 1/4" top width and 3/4" depth. Chloroprene rubber with polyester tension cord. Suitable for industrial drives requiring reliable power transmission. Conforms to RMA IP-23 standards.
MODEL 2D120
$222.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
3/4"
depth (per rib)
3/4"
Height
0.85
number ribs
2
outside length
125"
section
D
top width
1 1/4"
top width (per rib)
1 1/4"
Width
2.92
Bando Power King Combo V-Belt Classical D Section 2.92 in Top Width 126.13 in Outside Length 0.85 in Thickness 2 Ribs 13 in Minimum Pulley Dia Rubber Impregnated Fabric Polyester Reinforced
Features:
- The tie band reinforced with high strength transverse tensile cords is fully oil and heat resistant and permanently welds the individual belts together
- Utilize the premium quality of the Bando Power King
- Assures equal load distribution in drives where high shock or pulsating loads cause belts to whip flip over or jump out of the sheave grooves
- Ideal for use on vertical shaft drives
- Meets RMA standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | D |
|---|---|
| Reinforced Material | Polyester |
| Minimum Pulley Diameter | 13 in |
| Number of Ribs | 2 |
| Outside Length | 126.13 in |
| Top Width | 2.92 in |
| Material | Rubber Impregnated Fabric |
| Thickness | 0.85 in |
| Type | Classical |
Certifications/Standards:
ARPM Standard | RMA IP-20
Brand
Timken Belts
Model
RDP120-2
Brand
Jason Industrial
Model
2/D120
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 033165TC |
| Brand | Cleveland |
| Model | C32563 |